Система уроків у 6 класі


Урок № 1
Тема. Чарльз Діккенс. Повість «Різдвяна пісня в прозі».
Мета: дати короткі відомості про життєвий і творчий шлях письменника, підготувати їх до сприйняття і розуміння змісту повісті; розвивати в учнів вміння слухати та робити висновки з почутого, переказувати; виховувати інтерес до творчості Ч. Діккенса.
Обладнання: портрет Ч.Діккенса, повість «Різдвяна пісня в прозі», ілюстрації до твору, слайди
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Епіграф до уроку Я вірю і маю намір вселяти людям віру в те, що
на світі існує прекрасне
Ч. Діккенс
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття навчальної теми
Бесіда
  • Чи вірите ви у дива?
  • Коли ми найбільше очікуємо на диво?
Слово вчителя
Коли настає Різдво, ми всі, і дорослі, і діти, чекаємо на якесь диво. Так було і в найдавніші часи, так є і буде завжди в християнському світі. Люблять це свято і англійці. Різдво – найулюбленіше свято і Чарльза Діккенса, великого англійського письменника. Відомий французький письменник Ж. Верн писав про нього так: « Я кілька разів перечитав Діккенса від палітурки до палітурки. Цьому письменнику я багато чим зобовязаний . У нього можна знайти все: уяву, гумор, любов та милосердя, жалість бідних та знедолених – одне слово, усе…». Тож давайте зараз познайомимося із цим чудовим письменником (Слайд 1)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети та епіграфа уроку (Слайд 2)
ІІІ. Робота над темою уроку
1. Робота над статтею. Підручника про письменника Ч.Діккенса
-- Що вас вразило найбільше в цій статті?
Слово учителя
Згодом, навіть у зрілі роки, Діккенс не міг примусити себе пройти повз фабрику на Чаррінг Крос. «Жодними словами не можна було передати мої душевні муки!»- згадував письменник.
А попереду на Ч. Діккенса чекало всенародне визнання. «У різдвяні дні 1843-го він увійшов у будинки англійців…сів з ними біля святкового вогнища, спробував їхньої фаршированої яблуками гуски й прикрашеного гілкою гостролиста різдвяного пудинга»,- так з’явилися «Різдвяні оповідання» Ч.Діккенса.
Бесіда
  • Чи сподобався вам твір? Чим саме?
  • Про що розповідається в повісті?
Переказ учнями епізодів, які найбільше запамяталися
Робота з ілюстраціями (Слайд 3)
Завдання: Знайти в тексті цитати до ілюстрацій
Робота над строфою 1 «Марлеєва тінь»
Читання вголос уривка
Бесіда
  • Хто завітав до Скруджа напередодні Різдва?
  • Чи випадково Дух Марлі навідався до свого компаньйона?
  • Що ж розповідає Дух Марлея?
  • Що символізують ланцюги?
  • У чому трагізм Марлея?
  • Про що хотів попередити Марлей Скруджа?
Слово учителя
А може дядечко Скрудж не потребував такого попередження?
Робота над портретом Скруджа
  • Зачитати портрет Скруджа на початку твору
  • Які кольори переважають? Чому?
  • Як показані очі? З чим письменник порівнює характер персонажа?
  • Кого автору нагадує Скрудж? Чому?
  • Які ключові слова характеризують Скруджа?
«Загадки вчинків» персонажа
  • Як до Скруджа ставляться люди? Чи турбувало це його?
  • А чи звертається хтось до нього з проханням про допомогу? Зачитайте.
  • Кому ще міг би допомогти Скрудж?
« У дзеркалі деталі»
Діккенса вважають справжнім майстром інтерєру. Він у нього не просто тло, на якому розгортаються події, а й ніби активний учасник. Наділений людськими почуттями, якостями. Навіть меблі у творах письменника набувають рис своїх власників.
Завдання
  • Знайти і зачитати описи приміщень
  • Які кольори й чому переважають в описі помешкання?
  • Яка роль пейзажу на початку повісті?
Словникова робота (Слайд 4)
Гуманізм (від слова «гуманус»)- земний, людський; це співчуття і любов до людини, доброта та милосердя
ІV Підбиття підсумків уроку
Бесіда за питаннями
  • У чому проявляється гуманізм Діккенса вже в першій строфі «Різдвяної пісні у прозі»?
  • Чи відбуваються у творі різдвяні дива? Як саме?
Домашнє завдання.
1. Перечитати строфи 2-5.
2. Скласти план подорожі Скруджа різдвяної ночі та записати у зошиті.
3. Скласти сенкан до слова «Різдво»

 
Урок № 2
Тема. Подорож Скруджа у часі й просторі.
Мета: розкрити причини деградації Скруджа та мотиви його переродження ; вдосконалювати навички виразного читання, вміння переказувати текст; формувати в учнів гуманістичні ідеали та принципи
Обладнання: текст повісті «Різдвяна пісня у прозі»
Тип уроку: урок комбінований


Хід уроку
Є темні сили на землі,
та тим яскравішим здається світло
Ч. Діккенс
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання:
сенкан про Різдво:
Різдво
Чаруюче, дивне, захоплююче
Об’єднує, вітає, прославляє Христа
Найкраще свято
Свято
2. Бесіда:
- Як ставився до Різдва Скрудж? Чому?
- Що стало для нього головним у житті?
- У чому різниця між Скруджем та іншими мешканцями міста?
ІІІ. Засвоєння теми уроку
Повідомлення теми та мети уроку
Робота над епіграфом до уроку
Бесіда
  • Які надзвичайні події відбуваються зі Скруджем напередодні Різдва?
  • Чи випадковими є ці події?
  • Що символізують ланцюги?
Дослідження тексту
Скрудж і Дух Минулого Різдва
  • Знайти і зачитати опис Духа Минулого Різдва
  • Що показав Скруджу Дух? (Дитинство Скруджа, його юність)
  • Навіщо Діккенс показує подорож у минуле? (З’ясувати причини тих змін у душі героя)
  • Яким був Скрудж у дитинстві? (Зачитують цитати)
  • Які зміни почали відбуватися зі Скруджем? (Текст)
  • Про що це свідчит?
Слово вчителя
Вогонь Духа Минулого Різдва допомагає зрозуміти його життєву суть, побачити різницю між важливим і несуттєвим, служить добру. Скрудж пригадав дитинство, юність. А чи можна стверджувати, що розпочинається ще неусвідомлене, несміливе переродження душі героя? Про що це свідчить?
Скрудж і Дух Теперішнього Різдва
  • Знайти і зачитати опис Духа. Які деталі підкреслює Діккенс, описуючи його?
  • Які картини показує Дух Теперішнього Різдва Скруджу?
  • «Духу, веди мене, куди хочеш! Коли ти хочеш учити менге, то я хочу скористатися з твоєї науки…»,- запевняє Скрудж. Яку ж науку для серця відкрив Скрудж? (Тепло родинного вогнища, затишок, щастя)
  • Які зміни відбулися зі Скруджем? Яке питання його найбільше хвилює? («Чи буде Тайні Тім жити?», «…серце його мякшало»)
Скрудж і Дух Майбутнього Різдва
Перегляд уривка із мультфільму
Бесіда
  • Що вас вразило в описі появи третього Духа?
  • Поміркуйте, що найбільше вразило Скруджа в цій подорожі: картина його власної смерті чи реакція оточуючих?
  • Яку обіцянку дав Скрудж після різдвяних подорожей?
  • Чи можна стверджувати, що Скрудж змінився?
Робота в групах
1. Заповнити таблицю «Скрудж до і після подорожі».
2. Записати, які добрі вчинки зробив Скрудж після різдвяної подорожі.
ІV. Узагальнення вивченого
Слово вчителя
Любов, співчуття, радість життя повернулися до Скруджа в день святкування Різдва, коли «всі людські серця ширшають», коли вся земля сяє від світла віри, надії на добро та щастя.
Рефлексія
Скрудж після різдвяних подорожей запевнив: «Я не забуду їхньої науки…». Продовжіть речення: «Подорож зі Скруджем допомогла мені зрозуміти, що…».
Домашнє завдання: 1) дібрати цитати до характеристики образу Скруджа; 2) створити схему-ланцюг «Помилки Скруджа »; 3) розповісти про життя родини Кретчитів. Чи щасливою є ця сімя?


Урок № 3
Тема. Подорож Скруджа у часі й просторі
Мета: розкрити причини деградації Скруджа та мотиви його переродження; вдосконалювати навички виразного читання; вміння переказувати текст, формувати в учнів гуманістичні ідеали та принципи
Обладнання: текст повісті «Різдвяна пісня у прозі»
Тип уроку: урок комбінований
Хід уроку
Є темні сили на землі,
та тим яскравішим здається світло
Ч. Діккенс
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання:
Сенкан про Різдво Різдво
Чаруюче, дивне, захоплююче
Обєднує, вітає, прославляє Христа
Найкраще свято
Диво
2. Бесіда
- Як ставився до Різдва Скрудж? Чому?
- Що стало для нього головним у житті?
- У чому полягає різниця між Скруджем та іншими мешканцями міста?
ІІ. Підготовка до сприйняття нового матеріалу. Мотивація
ІІІ. Засвоєння теми уроку
Повідомлення теми та мети уроку
Робота над епіграфом до уроку
Бесіда
- Які незвичайні події відбуваються зі Скруджем напередодні Різдва?
- Чи випадковими є ці події?
- Що символізують ланцюги?
Дослідження тексту
Скрудж і Дух Минулого Різдва
- Знайти і зачитати опис Духа Минулого Різдва
- Що показав Скруджу Дух?
(Дитинство Скруджа, його юність)
- Навіщо Діккенс показує подорож у минуле? (Зясувати причини тих змін у душі героя)?
- Яким був Скрудж у дитинстві? (Зачитують цитати)
- Які зміни почали відбуватися зі Скруджем? (Робота з текстом)
- Про що це свідчить?
Слово вчителя
Вогонь Духа Минулого Різдва допомагає зрозуміти його життєву суть, побачити різницю між важливим і несуттєвим, служить добру. Скрудж пригадав дитинство, юність. А чи можна стверджувати, що розпочинається ще неусвідомлене, несміливе переродження душі героя? Про що це свідчить?
Скрудж і Дух Теперішнього Різдва
- Знайти і зачитати опис Духа. Які деталі підкреслює Діккенс, описуючи його?
- Які картини показує Дух Теперішнього Різдва Скруджу?
- «Духу, веди мене, куди хочеш! Коли ти хочеш учитьи мене, то я хочу скористатися з твоєї науки…»,- запевняє Скрудж. Яку ж науку для серця відкрив Скрудж? (Тепло родинного вогнища, затишок, щастя)
- Які зміни відбуваються зі Скруджем? Яке питання його найбільше хвилює? («Чи буде Тайні Тім жити?», «…серце його м’якшало»)
Скрудж і Дух Майбутнього Різдва
Перегляд уривка із мультфільму
Бесіда
- Що вас вразило в описі появи третього Духа?
- Поміркуйте, що найбільше вразило Скруджа в цій подорожі: картина його власної смерті чи реакція оточуючих?
- Яку обіцянку дав Скрудж після різдвяних подорожей?
- Чи можна стверджувати, що Скрудж змінився?
Робота в групах
1. Заповнити таблицю «Скрудж до і після подорожі»
2. Записати, які добрі вчинки зробив Скрудж після різдвяної подорожі?
Слово вчителя
Любов, співчуття, радість життя повернулися до Скруджа в день святкування Різдва, коли «всі людські серця ширшають», коли вся земля сяє від світла віри, надії, на добро та щастя.
Рефлексія
Скрудж після різдвяних подорожей запевнив: «Я не забуду їхньої (духів) науки…».Продовжіть речення: «Подорож зі Скруджем допомогла мені зрозуміти, що…»


Домашнє завдання:
1) дібрати цитати до характеристики образу Скруджа;
2) створити схему-ланцюг «Помилки Скруджа»;
3) перечитати строфу 3, навчитися переказувати про родини Кретчитів. Чи щасливою є ця сімя?




































Урок №3
Тема. Динаміка образу Скруджа, причини його духовного переродження
Мета: розвивати здатність аналізувати ідейно-художній зміст аналізувати ідейно-художній зміст твору; вдосконалювати навички складання характеристики героїв твору; з’ясувати причини деградації Скруджа; розвивати в учнів творче мислення, навички переказу тексту; виховувати в учнів гуманістичні якості.
Обладнання: уривок із мультфільму «Різдвяна історія»; слайди; текст повісті «Різдвяна пісня у прозі»
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Актуалізація опорних знань
Бесіда
  • Які головні події трапилися зі Скруджем різдвяної ночі?
  • Які настрої, думки, почуття зявилися у Скруджа під час подорожі з Духами Різдва?
ІІІ. Засвоєння теми уроку
1. Характеристика Скруджа
Бесіда
  • Що означає імя головного героя? Кого ми називаємо «скруджем»? («скрудж» у перекладі з англ..мови- скнара.Скруджами ми називаємо скупих, жадібних до грошей людей)
  • Яким був Скрудж на початку повісті? (Не шанує Різдво, не любить людей, навіть своїх рідних, любить гроші)
  • Що таке деградація?
Словникова робота
Деградація – рух назад, погіршення.
  • Чи можна сказати, що Скрудж деградував? (Так, він втратив кращі людські якості: людяність, любов, дружбу, співчуття, милосердя, вміння, радіти і веселитися).
3. Перевірка домашнього завдання: прчини деградації Скруджа:
- у дитинстві був самотнім, не вистачало батьківської любові, піклування, родинного затишку і сам не створив власну сімю;
- коли став дорослим, забув, як йому було важко в дитинстві, забув про свої мрії;
- зрадив кохану;
- за мету поставив собі збагачення; наживу;
- відгородився від родини від людей;
- не любив Різдво («якусь дурницю»);
- на всьому економив (на світлі, теплі)
Слово вчителя. Під час подорожі душа Скруджа почала пробуджуватися, на очах появилися сльози. Серце защеміло.
Розповідь про родину Кретчитів.
Робота з уривком із мультфільму «Різдвяна історія»
Завдання перед переглядом: які почуття переживає Скрудж під час зустрічі з Тімом?
Складання асоціативного куща на тему: «Скрудж після зустрічі з Духами Різдва: обличчя мокре від сліз, добрий, допомагає родині Кретчитів, родичається з племінником, жертвує кошти, гладить дітям голови»
Творче завдання «Серце Скруджа»
Записати риси характеру Скруджа
Висновок. Після різдвяної подорожі зі Скруджем справді трапилося диво: він змінився не тільки внутрішньо, його зовнішність.ю мова, сприйняття свята, навколишнього світу теж змінилося. Серце його сповнилося любовю, милосердям, співчуттям, добротою. Тільки відродившись, Скрудж відчув себе щаслим.
  • Які почуття викликав у вас головний герой повісті Ч.Діккенса?
Слово вчителя Ми залишаємо Скруджа у ту мить, коли він, відчувши велику потребу відпочити; упав на подушки й заснув. Тільки він прокинеться – розпочнуться дивовижні мандри і зустрічі
Дом. завдання: намалювати ілюстрації до повісті «Різдвяна пісня у прозі», перечитати епізод «Скрудж біля власної могили»

 
Урок № 4
Тема. Значення образу Різдва у творі. Елементи фольклору (казки, пісні)
Мета: узагальнити і закріпити знання, здобуті під час вивчення повісті Ч. Діккенса « Різдвяна пісня в прозі», допомогти учням зрозуміти, яке значення в житті кожного англійця має Різдво; більше дізнатися про англійські національні традиції святкування Різдва; поглибити знання з теорії літератури (про значення елементів фольклору в різдвяному оповіданні); розвивати читацькі інтереси, образне мислення учнів; виховувати загальнолюдські християнські цінності.
Обладнання: текст повісті «Різдвяна пісня в прозі», ілюстрації до твору
Тип уроку: комбінований
Епіграф: Принцип Добра завжди перемагає, незважаючи
на щонайневдячніші обставини і тяжкі перепони
Ч. Діккенс
Хід уроку
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Щоб розпочати наш урок, нам необхідно розгадати кросворд і знайти ключове слово:
1. Імя компаньйона Скруджа, який завітав до нього напередодні свята.
2. Імя старшого сина Кретчитів.
3. Воно стало для Скруджа сенсом життя.
4. Подарунок для родини Кретчитів від Скруджа на Різдво.
5. Його випромінював Дух Минулого Різдва
6. Імя писаря Скруджа.
Звучить Різдвяна мелодія
Слово вчителя. Ми чуємо мелодію, яка сповіщає про наближення одного з найголовніших свят в усьому світі – Різдва. В Аглії дуже шанували і шанують Різдво. Тож сьогодні у нас є нагода більше дізнатися, як відзначають Різдво в Англії, як прикрашають свої домівки, які традиційні страви готують до цього свята а допоможе нам в цьому повсть Ч. Діккенса «Різдвяна пісня в прозі». Також ми зясуємо особливості жанру твору, елементи фольклору.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку
Визначення жанру «Різдвяної пісні в прозі»
  • Зверніть увагу на назву твору. Що може викликати сумнів? (у назві слово «пісня» а далі в тексті «оповідання»)
  • Як називають жанр твору в статті про автора?
  • То хто має слушність? Припустімо, що твір – пісня. Які особливості пісні?
  • За якими ознаками твір Діккенса можна назвати піснею? (має 5 строф, але мова неримована, його не співають і немає приспіву)
  • У творі є така фраза: «або різдвяне оповідання з привидами». Якіж ознаки має оповідання?
  • То чи може бути твір Діккенса оповіданням?
  • Тоді доведіть, що цей твір – повість. Які ознаки має повість?
Висновок. «Різдвяна пісня в прозі» - повість, яка складається з 5 строф або оповідань.
Гра «Лови помилку»
  • Події повісті відбуваються напередодні Нового року
  • Головний герой твору містер Скрудж – власник фірми «Скрудж і Марлі», назву якої він поміняв після смерті свого компаньйона
  • Напередодні Різдва Скрудж мав святковий і радісний настрій: він вшанував хлопчика-колядника, що заспівав біля його контори, із задоволенням погодився прийти в гості на Різдво до свого племінника; дав щедрі пожертви на корить бідним і знедоленим
  • Закривши контору, Скрудж поспішив додому, де на нього чекала сімя
  • В двері не очікувано подзвонили, і на порозі зявився гість, який запросив Скруджа Здійснити з ним подорож
Робота над особливостями композиції повісті Діккенса
У якій послідовності розміщує строфи свого твору автор? Чи помітили ви якусь особливість?


Немає коментарів:

Дописати коментар